Masaüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Masaüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Masaüstü bilgisayar satın almak istiyorsunuz, ancak derli toplu bir görünüşe önem veriyorsanız o halde seçiminiz hepsi-bir-arada bilgisayarlardan yana olacak. Hepsi-bir-arada bilgisayarlar da aslında birer masaüstü bilgisayar. Tek fark, PC’lerin dağınık görüntüsüne kıyasla çok daha temiz, çok daha kompakt görünmeleri.
 
Hepsi-bir-arada bilgisayarlar oldukça yüksek performansa sahipler. İster ev ister ofis kullanımı için olsun, fazlasıyla şık yapılarıyla her odaya uyum sağlayabiliyor ve kablo karmaşasını ortadan kaldırdıkları gibi, isteğe bağlı olarak tercih edilebilen dokunmatik ekranlı modelleriyle de, geleneksel kullanıma yenilikçi bir alternatif olabiliyorlar.
 
Peki, ev için mi yoksa ofis için mi bir hepsi-bir-arada bilgisayarlar satın alacaksınız? Bu rehberimizde, her iki kullanım tipi için de size uygun önerilerde bulunacağız.
 
İşlemci ve Bellek
 
Kuşkusuz ister dizüstü bilgisayar olsun, ister masaüstü bilgisayar, yüksek performans sağlayabilmek için işlemci ve bellek ikilisinin iyi olması lazım. Satın alacağınız hepsi-bir-arada bilgisayarın yüksek performans sağlaması bir yana, yıllarca kullanılabilir olması için de en yeni teknolojileri gözetmeniz şart. Bu noktada hem ev hem ofis kullanımı için tercih edeceğiniz hepsi-bir-arada bilgisayarda, 7’inci nesil Intel Core i7 ve i5 işlemcilere göz atmanız gerektiğini düşünüyoruz. RAM noktasında da elbette DDR4 bellekler, DDR5’ler gelene kadar tek seçenek olacak.
 
Ekran Kartı
 
Hepsi-bir-arada bilgisayarlarda ekran kartı, kuşkusuz kullanım biçiminize göre değişken bir faktör olacak. Bu noktada ofis ve ev kullanımı için hemen aşağıda size uygun olabileceğini düşündüğümüz ekran kartı seçimlerini iletiyoruz. Bu ekran kartı tercihleri ile entegre grafiklerden çok daha iyi bir görsel deneyim sağlayabilir, video yayınları yaparken veya oyun oynarken daha hızlı bir grafik performansı elde edebilir ve fotoğraf ile video düzenleme uygulamalarında elinizi çabuk tutabilirsiniz.
 
Disk / SSD
 
Bilgisayarda yüksek performans konusuna, işlemci ve bellekten sonra en derinden etkide bulunan öğe, pek tabii disk oluyor. Özellikle PCIe SSD’ler ile yüksek işlem gücüne duyulan ihtiyaç çözülmüş durumda. Elbette geniş kapasite de bir hayli önemli. Bu anlamda tercih edeceğiniz seçenekler, ikisinin bir arada kullanıldığı hepsi-bir-arada bilgisayar modelleri olacak.
 
Ofis uygulamaları için genellikle geniş kapasiteli 7200 RPM’li HDD’ler uygun olacakken, evde kullanacağınız sistemlerde özellikle oyun gibi multimedya uygulamalarını da yoğun olarak çalıştırıyorsanız, hem HDD hem PCIe SSD’lerin yer aldığı modellere göz atmakta fayda var. Bu sayede hem geniş kapasiteyi hem performansı bir arada kotarabilirsiniz.
 
Ekran / Çözünürlük
 
Ekran boyutları bir yana artık ekranlarda gördüğümüz çözünürlük miktarları da bir hayli arttı. Artık hangi platform olursa olsun, minimum tercih edilecek çözünürlük Full HD olacak. Elbette yüksek görüntü çözünürlüğü önemli. Tabii ki burada kullanım alanınızın ve kişisel tercihinizin de önemi büyük. Ekran ve çözünürlük konusunda, yine kararı sizler vereceksiniz pek tabii ki, ancak bizim önerimiz, ofis kullanımları için minimum Full HD, ev kullanımları için ise yine minimum 2K olarak da tabir edilen QHD çözünürlüklü hepsi-bir-arada bilgisayar ekranları olacak.
 
Klavye
 
Hepsi-bir-arada bilgisayarların, masaüstü bilgisayarlara kıyasla en büyük esprisinin, kompakt yapısı olduğunu söylemiştik. Bu kompakt tasarımın yanı sıra kablo karmaşasını da ortadan kaldıran bu tip cihazlarda, elbette kablosuz klavye ve fare kullanımı önemli. Bu sayede masa başında çok daha rahat edebiliyor ve çalışma deneyiminizi zenginleştirebiliyorsunuz.
 
Boyut / Ağırlık
 
Hepsi-bir-arada bilgisayarlarda herhangi bir kasa yok. Kasa, monitörün kendisi ve bu sayede de gerekli kompakt yapı sağlanabiliyor. Elbette, kasanın, yani kasa içindeki donanım öğelerinin monitörün içinde olması demek, boyut ve ağırlığın geleneksel bir monitöre göre artması anlamına gelmiyor. Gelmemeli de. O anlamda hepsi-bir-arada bilgisayar tercihi yaparken, boyut ve ağırlığın da cihazın kozmatik tasarımına uygun yapıda olmasına önem gösterin. Bizim tavsiyemiz ofis ve ev kullanımı için tercih edebileceğiniz maksimum değerlerin şu şekilde olması gerektiği:
 
Ses Kalitesi
 
Elbette, her cihazda olduğu gibi, hepsi-bir-arada bilgisayarlarda da ses olmazsa olmaz. Bazı hepsi-bir-arada bilgisayarlarda hoparlör bulunmuyor. Bunları kesinlikle tercih etmeyin. Çünkü sese ihityacınız olacak ve bunun için ayrıca bir hoparlör bağlamak zorunda kalacaksınız. Bu da hepsi-bir-arada bilgisayar temasıyla taban tabana zıt bir hareket olacak. O nedenle üzerinde stereo hoparlör yer alan modelleri tercih etmeniz yararınıza olacak.
 
Kamera
 
Kamera, elbette her cihaz için önem teşkil ediyor. Ancak artık daha da önemli. Zira Windows Hello ile yüz tanıması yoluyla bilgisayarınızı güvene alabiliyor ve dolayısı ile sisteme yüzünüzle erişebiliyorsunuz. Öte yandan kamera başlığında önemli bir diğer konu, bir yandan güvenlik sağlarken, öte yandan güvenlik açığına mahal vermemesi. Peki, bu nasıl olacak? Gizli kameralı bilgisayar modellerini tercih ederek... Evet, hepsi-bir-arada bilgisayarlar arasında, monitöre gizlenmiş ve yalnızca kullanacağınız zaman ortaya çıkartabileceğiniz kameralı modeller yer alıyor; onları seçin.